بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان قم

02537837592
02537841301 هم‌اکنون 70 نفر با این مجموعه مرتبط هستند.

‍ گرامیداشت بیست وسوم ربیع الأول، سالروز ورود دختر ولی الله و خواهر ولی الله و عمه‌ی ولی الله ، حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) به شهر قم

‍ گرامیداشت بیست وسوم ربیع الأول، سالروز ورود دختر ولی الله و خواهر ولی الله و عمه‌ی ولی الله ، حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) به شهر قم

یک سال پس از تبعید امام رضا (علیه السلام) از مدینه به مرو ، حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) به همراه عده‌ای از برادرانشان به منظور دیدار و نیز تجدید عهد با امام زمان خویش ، راهی دیار غربت شدند.

هنگامی که موکب حضرت معصومه (سلام الله علیها) و همراهانشان به شهر ساوه رسید ، مأموران حکومتی بدستور مامون عباسی با این کاروان وارد جنگ شدند. بر اثر این درگیری ، تعداد زیادی از همراهان آن حضرت بشهادت رسیدند و خود ایشان نیز از شدت غم و اندوه این واقعه و یا به قولی بر اثر مسمومیت ، بسختی بیمار شدند و ادامه‌ی سفر برای آن بانوی بزرگوار ناممکن شد. لذا، دستور دادند که ایشان را به قم ببرند. (1)


استقبال پُر شور در قم
در بیست و سوم ربیع الاول سال 201 ه.ق کجاوه‌ی حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) در میان استقبال پر شور و بی‌نظیر مردم شریف قم به این سرزمین وارد شد.
ناقه‌ی آن حضرت در محلی که امروزه به میدان میر معروف است ، زانو بر زمین زد و این افتخار نصیب موسی بن خزرج ، بزرگ اشعریان قم گردید که هفده روز میزبان آن بانوی گرامی اسلام باشد. (2)

خانه به احترام اقامت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) بصورت مدرسه درآمد که امروزه به مدرسه (ستیه) معروف است و محراب عبادتشان نیز "بیت النور" نام گرفت که هم اکنون نیز بعنوان زیارتگاه، مورد توجه پیروان و محبّان اهلبیت (علیهم السلام) می‌باشد.

منابع:
1- الحیاة السیاسه الامام الرضا (علیه السلام): ص 428.
2- سفینة البحار: ج 3 ، ص 935 ماده(فطم).
آخرین ویرایش
در 1399/8/19 09:53

مطالب پربازدید را ببینید
و یا به فهرست بازگردید.

بازگشت به ابتدای صفحه

تلفن
نشانی
02537731822
قم، خیابان صفایئه،کوچه 28(کوچه بیگدلی)-پلاک 118
پیامک
30001366